05.10.2023
1015
Український страховий ринок зараз проходить випробування не тільки війною, а й загальними тенденціями, що притаманні світовій страховій галузі. І від того, наскільки СК в Україні зможуть адаптуватися до цих викликів, фактично залежить їх існування. Тож, які саме тренди страхового ринку наразі найбільш актуальні?
Пандемія, а потім і військові дії прискорили важливий для українського ринку тренд — створення ІТ-інфраструктури та використання digital-технологій у повсякденній роботі страховиків.
Наприклад, придбання полісу через Інтернет для українців поступово стає нормою. Так само в онлайн наразі переведені інші страхові послуги:
Щоб усе це реалізовувати та вдосконалювати, страхові компанії створюють ІТ-інфраструктури та перелаштовують внутрішні процеси.
Уже зараз в Україні працюють страховики, які спеціалізуються саме на онлайн продажах, тобто вони не мають розгалуженої мережі філій і не співпрацюють зі страховими брокерами. Такий підхід усуває посередників між клієнтами та страховиком і дає можливість останньому знижувати вартість страхування.
Розвиток технологій штучного інтелекту може дещо змінити ситуацію на ринку праці. У 2023 році страхові компанії уважніше приглядаються до цього інструменту та пробують використовувати його в роботі. Перший напрямок — краще зрозуміти свого страхувальника та надати більш індивідуальні послуги. Другий — трансформація складних процесів, зокрема андеррайтинг, здійснення виплат і допомогти при виявленні шахрайства, отримання розширеної аналітики даних тощо.
Залучення інвестицій у країну, де триває війна, — завдання, що значно ускладнилося за останні півтора роки. І страхування, на думку експертів, є одним із способів змінити ситуацію на краще. Досвід інших країн робить це тенденцією та дає потрібні механізми. Так страхування інвестиційної діяльності в умовах військових дій здатні забезпечити спеціальні установи. По-перше, відзначимо національні, куди входять страхові агентства. Вони залучують державні кошти та надають гарантії національним інвесторам.
Другу групу формують міжнародні установи, представлені різними міжнародними організаціями, серед найбільш відомих — Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій (MIGA), Державне експортно-кредитне агентство Японії (NEXI), Державне експортно-кредитне агентство Італії (SACE), Департамент гарантування експортних кредитів Великобританії (ECGD), Бельгійське експортно-кредитне агентство (BECA).
За даними Миколаївського Національного аграрного університету, такі міжнародні організації займаються гарантуванням і страхуванням іноземних інвестицій та експортних кредитів. Уже зараз досягнуто згоди між Мінекономіки України та МIGA про пілотний проєкт обсягом $30 млн. Паралельно з цим у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №9015 про страхування інвестицій від воєнних ризиків. Кабінету міністрів і Національному банку України доручено розробити та запровадити всі необхідні нормативні документи для того, щоб цей закон запрацював.
Отже, тренди страхового ринку показують, що компанії все більше використовують новітні технології, щоб:
З іншого боку, держава використовує страхування як механізм для залучення інвестицій в Україну, що наразі нам дуже необхідно.