< Повернутися до списку

В Україні запущено впровадження електронного полісу

В Україні запущено впровадження електронного полісу

3 Лютого 2017

1553

Нацкомфінпослуг затвердила 2 лютого проект Положення про особливості укладання електронних договорів ОСЦПВ і визнання про втрату чинності розпорядження Держфінпослуг №673

Положення розроблено відповідно до Закону «Про ОСЦПВ» і Закону «Про електронну комерцію» і встановлює обов'язки страховика і основні правила при укладанні електронних договорів страхування.

- «Робота з впровадження електронних полісів проводилася протягом 6-ти років і вийшла в активну фазу протягом минулого року», - зазначив Голова Нацкомфінпослуг Ігор Пашко. - «Сьогодні ми робимо важливий крок в історії вітчизняного страхування. Сподіваюся, що в третьому кварталі цього року українські водії вже зможуть скористатися першими електронними полісами ОСЦПВ».

Згідно з Положенням, власники транспортних засобів зможуть крім традиційного способу придбання поліса автоцивілки, укладати договори через інтернет і отримувати електронні поліси страхування.

Значним фактором запобігання страховому шахрайству стане забезпечення МТСБУ можливості перевірки клієнтом, зареєстрованого поліса в єдину централізовану базу даних по ОСЦПВ.

Завдяки впровадженню електронного полісу спроститься можливість перевірки його наявності з боку поліції, яка зможе це зробити завдяки доступу до централізованої бази даних МТСБУ. Після реєстрації всіх полісів в базі, ймовірність придбання поліса у шахраїв зводиться до мінімуму, а споживачі фінансових послуг отримують додаткові гарантії майбутніх виплат.

Член Нацкомфінпослуг Денис Ястреб, коментуючи історичний крок на страховому ринку, зазначив, що введення електронного поліса автоматично не вирішить всі проблеми на страховому ринку, адже потрібно працювати над розвитком страхової культури. - «Я сподіваюся, що після прийняття Закону «Про страхування» впровадження електронного полісу ми поширимо і на інші види страхування», - сказав він.

Коли електрополіс запрацює?

Процедурно, електронний поліс ОСЦПВ може з'явитися протягом 6-8 місяців, але паперова версія полісів ще буде рік в побуті. Перехідний період зараз обговорюється.

Як повідомили в Комісії, місяць відведений на прийом пропозицій та рекомендацій від страховиків та МТСБУ, потім 4-5 місяців на процедурні питання, включаючи узгодження в АМКУ та інших держорганах, а також узгодження документа в Міністерстві юстиції.

За прогнозами Регулятора, електронний поліс вступить в дію в Україні з вересня 2017 року. Паралельно з електронним договором ОСЦПВ ще 12 місяців з дня опублікування Положення буде діяти і паперовий поліс.

Впровадження електронного полісу в Україні - це не революція, а еволюція, вважають в Нацкомфінпослуг. Це, на думку регулятора, додатковий канал продажів для страховиків.

Обов'язки страховика при укладанні електронних договорів ОСЦПВ

При укладанні електронного договору страховик зобов'язаний самостійно встановлювати індивідуальний розмір страхового платежу з урахуванням базового платежу та коригуючих коефіцієнтів.

Страховик укладатиме договори ОСЦПВ, що підлягають обов'язковому технічному контролю, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», за умови проходження обов'язкового ТО, а також підтверджувати факт укладення договору страховим полісом.

Електронний страховий поліс підлягає обов'язковій реєстрації в єдину централізовану базу даних ОСЦПВ з присвоєнням відповідного номера реєстрації.

Як буде заключатися електронний договір ОСЦПВ?

Для укладення договору власник транспортного засобу через ІТС вносить відомості, необхідні для укладення договору (певних МТСБУ).

Страховик, на підставі отриманої заяви на страхування, формує пропозицію укласти внутрішній договір страхування в формі проекту страхового поліса, яка реєструється в єдиній базі даних ОСЦПВ. Пропозиція укласти договір направляється автовласникові через систему бюро і діє до закінчення доби, в які воно було сформовано.

Можливість перевірки факту реєстрації електрополіс в єдину централізовану базу даних забезпечує МТСБУ.

Після підписання в системі автовласником електронного договору ОСЦПВ до закінчення доби, в яких було сформовано пропозицію, страховик зобов'язаний зареєструвати страховий поліс в єдину централізовану базу і направити страхувальнику е-мейлом підтвердження укладення електронного договору.

Зразок страхового поліса, що засвідчує укладення електронного договору, затверджується Нацкомфінпослуг за поданням МТСБУ.

Електронний договір страхування вважається укладеним з моменту отримання страховиком відповіді від автовласника і вступає в силу з дати, зазначеної в полісі, але не раніше дати його реєстрації в єдину централізовану базу даних.

Разом з підтвердженням здійснення електронної угоди страховик направляє страхувальникові перелік представників страховика, які здійснюватимуть врегулювання страхових подій, а також бланк повідомлення про ДТП встановленого МТСБУ зразка (включаючи європротокол).

На вимогу страхувальника страховик зобов'язаний надати візуальну форму страхового поліса, що підтверджує висновок електронного договору страхування в паперовій формі, завірену підписом страховика.

Термінологія

Внутрішній договір страхування - електронний договір ОСЦПВ, який діє виключно на території України.

Страховий поліс - єдина форма внутрішнього договору страхування, яке засвідчує укладення такого договору.

Інформаційно-телекомунікаційна система (ІТС) - сукупність інформаційних та телекомунікаційних систем, в процесі обробки інформації діють як єдине ціле і використовується страховиком для укладення електронних договорів.

Як повідомляв Форіншурер, до впровадження «електронного полісу» МТСБУ запустить проміжний проект «Поліс-онлайн», який є перехідним форматом впровадження системи «електронний поліс», на період до прийняття відповідних змін до закону «Про ОСЦПВ».

У проекті «Поліс-он-лайн» передбачена роздруківка поліса в чинній паперовій формі на бланку встановленого зразка, з зазначенням перевірочного коду, який буде генерувати ЦБД МТСБУ.

Модель передбачає укладання договорів страхування повністю в електронній формі з залученням електронного підпису.

При цьому паперова форма поліса поки все-таки буде друкуватися страховою компанією і передаватися автовласникові будь-яким зручним йому способом: в офісі страхової компанії, через страхового агента, поштою і т.д.

«Електронний поліс» - це запис в централізованій базі даних МТСБУ про укладений договір страхування. При цьому наявність і зміст такого запису є необхідною і достатньою умовою для вирішення питання про наявність страхового забезпечення. Природно, оформлення «електронного полісу» відбувається в режимі online. Візуальна форма такого поліса у вигляді набору необхідних відомостей може бути роздрукована на простому аркуші паперу або бути відображена у вигляді файлу, що візуалізується за допомогою переносних електронних пристроїв (ноутбуків, планшетів, смартфонів).

Джерело: forinsurer.com

Поділитися:

Компанії з новини

ПриватБанк почав процедуру акредитації страхових компаній

ПриватБанк почав процедуру акредитації страхових компаній

Продовжуємо тему незвичайних страхувань

Продовжуємо тему незвичайних страхувань

Найпопулярніші статті